KORONAVIRUS!!!

01.03.2020

Prosíme všechny pacienty, kteří mají podezření na infekci koronavirem, aby NEVSTUPOVALI DO ČEKÁRNY, kde mohou nakazit ostatní pacienty. Při podezření nás kontaktujte TELEFONICKY na čísle 608 737 345 nebo volejte Krajskou hygienickou stanici (KHS) na tel. čísle: 485 253 111.

KARANTÉNA: 

Pokud jste se vrátili ze zahraničí nebo jste byli v kontaktu s nakaženou osobou, zůstaňte doma a telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře, který Vám vystaví karanténu v podobě elektronické pracovní neschopnosti a odešle Vás na test. Po dobu 10 dnů buďte doma, sledujte svůj zdravotní stav. Omezte kontakt s ostatními osobami v domácnosti, myjte si ruce a dodržujte zásady respirační hygieny. 
V případě, že se u Vás objeví zvýšená teplota či příznaky respiračního onemocnění, zavolejte nám k dalšímu postupu. Pokud Váš praktický lékař není dostupný a Váš zdravotní stav je závažný (nepočká do dalšího dne), volejte linku 155 či 1212.

Základní informace:

Virus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu kapénkovou infekcí (stejně jako běžné respirační infekce a chřipka).

Inkubační doba se pohybuje většinou mezi několika dny až 14dny.

Onemocnění se nejčastěji projevuje horečkou či zvýšenou teplotou, kašlem, potížemi s dýcháním. Asi 80% případů má mírný průběh a léčba trvá přibližně 2 týdny.

O nutnosti vyšetření na průkaz koronaviru rozhodne Váš praktický lékař či Krajská hygienická stanice. Vyšetřují se osoby s příznaky onemocnění nebo osoby na konci karantény, pokud byli v kontaktu s nakaženým a v dalších případech po rozhodnutí hygienické stanice.  Provedení u praktického lékaře není možné. Vyšetření se provádí na příslušných odběrových místech (např. KNL). Otestovat se můžete nechat i v neindikovaném případě, pokud si vyšetření uhradíte. 

Zásady respirační hygieny:

Často si myjte ruce mýdlem a vodou, příp. používejte dezinfekční prostředky na bázi min. 70% alkoholu.

Při kašli a kýchání si zakrývejte ústa a nos kapesníkem nebo paží či rukávem, ne rukama!!! 

NOSTE ROUŠKU!!!!


Nonstop infolinky: 724 810 106, 725 191 367